معرفی شهر هشتگرد

هَشتگِرد شهری است در استان البرز ایران.

هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته‌است. شهر جدید هشتگرد به فاصلهٔ ۵ کیلومتری این شهر و در شمال شرقی آن واقع شده‌است.

پیشینه و نام

نصیرالدین ابوالرشید عبدالجلیل قزوینی رازی از علمای قرن ششم هجری در کتاب خود به مناسبت از اسماعیل احمدان، یکی از چهره‌های اسماعیلیه یا به قول وی ملاحده، یاد کرده که چون الحادش ظاهر شد، از بیم دهخدای فخرآور هشتوردی شیعی بگریخت و به الموت شد . او همچنین از فرزند دهخدا به نام عبدالصمد بن فخرآور یاد کرده‌است. مناسبت یاد از او نیز همین است که بواسحاق صاحب خراج ملاحده نیز که ملحد شد ، توسط امیر قایماز... به گفت جمال الدین عبدالصمد شیعی رحمت الله علیه کشته شد.

میر جلال الدین محدث ارموی (احیاگر میراث مکتوب شیعی) در این باره نوشته‌است: هشتورد یا هشتجرد همان هشتگرد فعلی است. منتجب الدین نیز در کتاب الفهرست، از شخصیت فخر آور هشتجردی به عنوان یک چهره شیعی و فاضل یاد کرده و می‌نویسد که او دیندار و فاضل بوده‌است. عبدالجلیل قزوینی در جای دیگری هم از دهخدای فخرآور هشتوردی و پسرش جمال الدین عبدالصمد غازی شهید یاد کرده اما راجع به چگونگی شهادت او مطلبی نگفته‌است. این اسناد تاریخی ضمن بیان وجه تسمیه هشتگرد به زیست گروهی از شیعیان اثنا عشری در قرن ششم هجری در آن محل تصریح کرده‌اند که در متون تاریخی از آن به عنوان هشتورد یا هشتجرد نام برده شده‌است.

علاوه بر این هشتگرد دارای قدمت بالایی میباشد و بناها ومسجدها و کاروان سراهای قدیمی زیادی دارد.جاده ی ابریشم از این شهر گذشته و باعث ساختن چاپارخانه و کاروان سرا در راه ورود به روستای هیو واقع است.